FIRAT ALABALIK

DÖKME 5 KG ALABALIK %10 GLAZE

201201141539271211518294437

 

pstrag-patroszony-mrozony-blok

 

 

Ürün adı            :  Gökkuşağı Alabalığı, Rainbow trout , Oncorhynchus mykiss 

Ürün tanımı      :  İç organları çıkartılmış,kuyruk,yüzgeç ve kılçıkları alınmamış bütün formda balık.

Ürün bileşimi    :  İç organları çıkarılarak Merkez iç  sıcaklığı -18 ºC ye indirilmiş  dondurulmuş Alabalık

Katkı maddesi  :  Yok , natürel

İşleme metodu :  Yetiştirilen balıklar pazar boyuna erişince (Alabalıkta 200–300 gr) çiftliklerden hasadı yapılır.Hasadı yapılan balıklar termal şok tanklarına alınır.Bu tanklarda balık vücut sıcaklığını 0 ; +2 C’e düşürmek için  su ve suyun 3 katı hacminde yaprak  buz kullanılır.Ortalama sıcaklığı 0 / +2 C olan termal şok tanklarında yaklaşık 1-2 dk. içinde ölür. Bu hızlı ölüm pre-rigor döneminin kısa olmasına ve buna bağlı olarak et kalitesinin yüksek olmasına sebebiyet verir. İşletmenin ürün giriş kısmına tanklar içinde getirilen ürünlerin ürün girdi kontrolleri yapılarak kayıt altına alınır. Kontrolleri yapılan ürün geliş sırasına göre işletme içerisine alınarak balık boylama makinesi ile boylama işlemi yapılır.

Alabalık için boylama (Kalibrasyon);
                         200 –   250 gr/adt.
250 –   300 gr/adt.
300 –   350 gr/adt.
350 –   400 gr/adt.
Boylama makinesinde kalibrasyonu yapılan balıklar Kesim makinesinde veya Kesim masalarında, Balıklar anüsünden başlayarak alt damağı arasında kalan karın boşluğu kesilir. Solungaçları ve iç organları çıkarılır. Karın boşluğu kan akıntılarından yıkanır. İç organları alınıp, kanı yıkanan balıklar içinde buz olan son yıkama tankına alınır. Yıkanan balıkların suyu süzdürülür. Suyu  süzülmüş balıklar, birim ambalajlar içerisine veya Toplu tüketim için şoklama tavalarına dizilerek şok ünitesine veya tek tek Spiral frezeer şoklama sistemine alınırlar. Burada balıklar – 40C de 6 – 8 saat de , Spiral frezeer şoklama da 1 saatte şoklanır.Şoklanmış balıklara glazing işlemi yapılır ve paketlenir.Paketlenmiş ürün sevkiyata kadar   -20 ; – 25ºC de soğuk hava deposunda  muhafaza edilir.

Raf ömrü           : – 18ºC de  18 ay

*Buzdolabında (-6oC) 6 Ay
** Buzlukta (-12oC) 3 Ay
*** Derin Dondurucu (-18oC) Son kullanma tarihine kadar

Kullanımı: Dondurulmuş ürün çözdürüldükten sonra tüketici isteğine uygun şekilde pişirilerek tüketilebilir.

Ambalaj şekli   : Isı yalıtımlı karton koli içerisinde ; 5  ve 10 kg ’ lık ağzı kapatılmış polietilen poşetlerde , koli net ağırlığı 5 veya   10 kg  ’ dır.

Etiket bilgileri: Ürün adı, Ürün lot no (seri no, parti no) , Kalibre (gramaj aralığı ) ,
Son kullanım tarihi, Tesis onay numarası, çiftlik numarası, uyarıcı bilgi (saklama koşulları ve süresi ) ve ağırlık bilgileri bulunmaktadır.

Sevkiyat Koşulları  :  Minimum sıcaklığı – 18ºC de frigolu araç ile

Hedef tüketici kitlesi
 Hedef tüketici genel nüfustur ki bu grup doğal olarak yaşlıları ve Çocukları da kapsar. Ürettiğimiz  ürünler tüm fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kontrollerden geçtiği,soğuk zinciri muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılmaktadır.
Doğal olarak sadece balıkta bulunan Omega 3’ün insan sağlığı üzerinde çok önemli  etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocukların vücut ve zeka gelişimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca hücre yenileme özelliği nedeniyle yaşlılar için çok gerekli bir besin maddesidir. Damar sertliğini önlemekte, kalp krizi riskini azaltmakta, kolesterolü düşürmekte, sinir sistemini düzenlemede, romatizmayı, kanseri, astım ve şekeri önlemede OMEGA 3’ün çok önemli etkisi olduğu saptanmıştır.Ayrıca alabalık kilo problemi olanlar için de en iyi diyet besinidir.

BESİN DEĞERİ 114 Kcal
YAĞ 4.3 Gr
PROTEİN 21.5 Gr
SODYUM 0.06 Gr
DOYMUŞ YAĞ ASİDİ 1.6 Gr

 

 

 

Translate »