FIRAT ALABALIK

EUPHRAT FİLETO 250 GR

 

10-11-05-14-01DSC_1006

 

 

 

Ürün adı            : Dondurulmuş  Alabalık Fileto

Ürün tanımı      : Başı kesilmiş,iç organları çıkartılmış,kuyruk,yüzgeç ve kılçıkları alınmış, temizlenmiş  derili ve/veya derisiz balık ( fileto balık ).

Ürün bileşimi    : Filetosu çıkarılarak dondurulmuş balık

Katkı maddesi  :  Yok , natürel

İşleme metodu : Boylama makinesinde boylama işlemi yapılan balıklar içinde buz olan tanklara konur.İşleme ünitesinde Boylanarak gelen balıklar Fileto makinesinde filetosu çıkarılır, Elle fileto kesiminde ,temizleme masalarına veya Kesim makinesine getirilen balıkların öncelikle  anüsünden başlayarak alt damağı arasında kalan karın boşluğu kesilerek iç organları çıkarılır.İç organları çıkarılmış balıklar yıkanıp,fileto bölümüne alınır.Bu bölümde balıkların kuyruk,yüzgeç ve kılçıkları alınarak  derili veya derisiz filetoları çıkarılır. Çıkarılan filetolar + 4  ºC soğutulmuş suda yıkanır ve süzdürülür. Suyu  süzülmüş filetolar birim ambalajlar içerisine veya dizilerek şok ünitesine veya tek tek Spiral frezeer şoklama sistemine alınırlar. Burada filetolar – 40 ºC de 4 – 6 saat de , Spiral Freezer sisteminde 1 saatte  şoklanır. Şoklanmış filetolara glazing işlemi yapılır ve paketlenir. Paketlenmiş ürün sevkiyata kadar   -20 ; – 25ºC de dondurulmuş ürün muhafaza deposunda muhafaza edilir.

Raf ömrü           : – 18ºC de  18 ay

*Buzdolabında (-6ºC) 6 Ay
** Buzlukta (-12ºC) 13 Ay
*** Derin Dondurucu (-18ºC) Son kullanma tarihine kadar

Kullanımı: Dondurulmuş ürün çözdürüldükten sonra tüketici isteğine uygun şekilde pişirilerek tüketilebilir.

Ambalaj şekli   : Isı yalıtımlı karton koli içerisinde ; 2,5 kg ’ lık ağzı kapatılmış  250 gr lık kutularında polietilen poşetler ile ambalajlanır.

Etiket bilgileri: Ürün adı , Ürün lot no (seri no, parti no) , Kalibre (gramaj aralığı ) , Son kullanım tarihi , Tesis onay numarası, uyarıcı bilgi (saklama koşulları ve süresi ), ağırlık bilgileri ve çiftlik numarası bulunmaktadır.

Sevkıyat Koşulları: Minimum sıcaklığı – 18ºC de  firigolu araç ile

Hedef tüketici kitlesi: Hedef tüketici genel nüfustur ki bu grup doğal olarak yaşlıları ve  Çocukları da kapsar. Ürettiğimiz fileto ürünler tüm fiziksel,kimyasal ve mikro biyolojik kontrollerden geçtiği,soğuk zinciri muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılmaktadır.
Doğal olarak sadece balıkta bulunan Omega 3’ün insan sağlığı üzerinde çok önemli  etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocukların vücut ve zeka gelişimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca hücre yenileme özelliği nedeniyle yaşlılar için çok gerekli bir besin maddesidir. Damar sertliğini önlemekte, kalp krizi riskini azaltmakta, kolesterolü düşürmekte, sinir sistemini düzenlemede, romatizmayı, kanseri, astım ve şekeri önlemede OMEGA 3’ün çok önemli etkisi olduğu saptanmıştır.Ayrıca alabalık kilo problemi olanlar için de en iyi diyet besinidir.

 

BESİN DEĞERİ 114 Kcal
YAĞ 4.3 Gr
PROTEİN 21.5 Gr
SODYUM 0.06 Gr
DOYMUŞ YAĞ ASİDİ 1.6 Gr

Translate »